Ekonomi

Soğan fiyatı düşmeye devam ediyor

Bereketli yerlerin bulunduğu Adana’da bu yıl 23 bin dönüm alana ekilen soğanda 31 Mart’tan bu yana hasat devam ediyor. Soğandan ortalama 105 bin ton verim beklenirken, rekolte bolluğu da yaşanıyor. İlk hasatta tarlada kilogramı 17-18 lira olan soğan 6 liraya, 2. kalite soğan 4 liraya indi.

Soğana olan talep nedeniyle tarlada kilo fiyatının son günlerde 1-2 lira arttığı, 6 lira olan fiyatın ise 7-8 liraya çıkabileceği kaydedildi. Şube yetkilileri, kışlık soğanların hasadının başlamasıyla birlikte fiyatların sabitleneceğini söylediler.

ÇİFTÇİLERE VE TİCARETÇİLERE MİNNETTAR FİYATLAR

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Soğan fiyatları 1 aydır yüksek seyretti. Daha sonra soğan bollaşınca fiyatlar 4-5 liraya kadar düştü. Bugün Adana’da tarlada soğanın fiyatı 6-7 lira arasında. Talep olduğu için fiyatlar yükselmeye başladı. Bölgemizde soğan hasadının yüzde 60’ı tamamlandı, yüzde 40’ı ise devam ediyor. Soğan fiyatları bölgeden bölgeye değişmektedir. Ancak şu anda hem çiftçi hem de tüccar fiyatlardan memnun” dedi.

“SOĞAYI HERKES RAHATLIKLA TÜKETECEK”

Kışlık soğanın piyasaya girmesiyle birlikte soğanın gündemden düşeceğini belirten Doğan, “Diğer bölgelerde soğan ekimi geçen yıla göre daha fazla olduğu için soğanda bir sıkıntı yaşanmayacak. Soğan fiyatları artık markette ve markette haftalık 10 liradan satılmaya başlanacak ve uzun süre sabit kalacak. Artık herkes gönül rahatlığıyla soğan tüketecek” dedi.

“18-20 TL BİR DAHA GÖRÜLMEYECEK”

Adana Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahsun Doğan, tarladaki fiyat artışının 2-3 güne yansıyacağını belirterek, şu anda bir kilo soğanın 5-6 liradan satıldığını söyledi. Doğan, “2 hafta sonra soğan gündemden düşecek. Allah’ın izniyle soğan diye bir derdimiz olmayacak. Sistem oturacak. Fiyat seviyesi ne olursa olsun bir daha 18-20’yi görmeyeceğiz. Şimdi normal şartlarda fiyatlar 6-7 arasında gelip gidiyor. Kışlık soğan piyasaya girince fiyatlar biraz daha düşecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu