Haber

Ankara’da Sahte Para Operasyonu: ATM’lere Yatırılan Yarı Sahte Yarı Gerçek Banknotlar

ANKARA’da yazıcı ve bilgisayar kullanarak çoğalttığı geçersiz 50 TL’lik banknotları kesip yarı gerçek yarı sahte yapıştırıp otomatik bankamatiklere (ATM) yatırıp yerine gerçek para alan zanlı gözaltına alındı.

Ankara’da çok sayıda banka ATM’sine sahte para yatırıldığı ihbarı üzerine Ankara Mali Kabahatler Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. ATM’lerin bulunduğu bölgelerde yapılan araştırmada, güvenlik kamerası görüntülerinden açıklaması belirlenen ETO tespit edilerek takibe alındı. Zanlı dün başka bir ATM’ye geçersiz para yatırmaya çalışırken suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheli ve adresi üzerinde yapılan aramada, 2 bin 50 TL’lik sahte banknot, 30 adet sahte 100 dolar, çok sayıda kesilmiş sahte para kağıtları, sahte para basımında kullanılan banka ve kredi kartları ile banka dekontları; yazıcı, tarayıcı, boya, sıvı solüsyon, pay ve çok sayıda malzeme ile sahte para kağıtları ele geçirildi.

EV KÜÇÜK MATBAA KURMUŞE.TO, evinde kurduğu küçük çaplı matbaada bilgisayar ve yazıcı kullanarak çoğalttığı sahte 50 TL’lik banknotları ve gerçek 50 TL’lik banknotları ikiye böldü. Şüphelinin bunları yarı sahte yarı gerçek olarak yeniden yapıştırdığı ve bazı özel formüller kullanarak banka ATM’lerine yatırdığı belirlendi. Zanlının medyada gördüğü haberlerden esinlenerek böyle bir yönteme başvurduğu, 200 ve 100 TL’lik banknotlarla denediği ve başarısız olduğu, 50’lik banknotların bazı özellikleri uyumlaştırılınca bunu yaptığı belirlendi. Bu taraftan. Zanlının yaz aylarında tanınmamak için kapüşonlu ve cerrahi maske taktığı, sahte para yatırırken yakalanmamak için başka kişilere ait TC kimlik numaralarını veya banka kartlarını kullandığı, çeşitli kurumlara küçük ödemeler yaptığı belirlendi. sahte para ve ATM’lerden nakit olarak gerçek para aldı. Zanlının kredi borcu nedeniyle böyle bir arayışa girdiği ve bu yolla elde ettiği parayla borcunun büyük bir bölümünü ödediği belirlendi.

Soruşturma devam ediyor.

habersenirkent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu